LITTLE BLACK DRESS – DIY

2/21/2016

Mała czarna. Krótka, nieskomplikowana sukienka, klasyczny element kobiecej garderoby. Dziś pewnie trudno sobie wyobrazić, że jeszcze na początku ubiegłego stulecia uważana była za nieodpowiedni strój dla damy.Czerń, noszona przez służbę, dodatkowo utożsamiana z żałobą, kontrastowała z jasnymi kolorami symbolizującymi wyższy stan społeczny. Zasady gry zmienia Coco Chanel, popularyzując ją na początku lat dwudziestych. Każda kobieta mogła elegancko wyglądać, niezależnie od sylwetki i zasobności portfela. W 1926 roku sukienkę w zestawieniu z perłową biżuterią prezentuje amerykański Vogue


“Czerń można nosić o każdej porze, w każdym wieku i na każdą okazję – mawiał Christian Dior. –  Mała czarna jest niezbędnym elementem kobiecej garderoby”


A czy jest w Twojej szafie? Potrzebujesz kolejną? Masz za dużą koszulę?

DIY – Do It Yourself

Zabaw się tkaniną KOSZULI OVERSIZE.
 
Wykorzystałam: Koszula w rozmiarze XL (materiał 80% bawełna, 20% poliester)

Pracowałam głównie z maszyną do szycia, ale bez niej również sobie poradzimy – przykładem jest ręcznie szyta połyskująca sukienka (jej zdjęcie znajdziecie w zakładce "O mnie"). 

Wykonanie jeden, dwa, trzy:

 1. Wyprułam kołnierz.
 2. Odwróciłam koszulę tyłem na przód i dopasowałam do figury – zwężałam rękawy, zszyłam tył do wysokości pasa. Resztki materiału wykorzystałam na przedłużenie sukienki.
 3. To, co zostało przy kołnierzyku złączyłam pod rękawami, odkrywając plecy.


Moja wersja jest zdecydowanie wieczorowa, ale klasyczną sukienkę możemy założyć i do biura i na kolację.

Savoir-vivre pozwala nosić czerń po 18:00, ja myślę jednak, że nie wszystkie zasady należy przestrzegać. Ta sama sukienka świetnie sprawdzi się na spotkaniu biznesowym w zestawieniu z żakietem, jak i wieczorem w towarzystwie biżuterii, a jeszcze lepiej – partnera :)

Bonne soirée.


Biblioteczka:

Do napisania tekstu wykorzystałam: „Mała czarna księga stylu” (Nina Garcia), „Coco Chanel. Legenda i życie” (Justine Picardie). Obie polecam.

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Uwielbiam savoir-vivre, ale tej zasady nie znałam :O Osobiście uwielbiam czerń i nie wyobrażam sobie nosić ją tylko po 18:00

    OdpowiedzUsuń

Facebook

Instagram

YOUTUBE